
Glada gäster på Algoryx kalas
Algoryx bildades 2007 som ett avknoppningsföretag från Umeå universitet. Verksamheten har sedan dess vuxit mycket snabbt och därför har man sökt sig till nya lokaler på Uminova Science Park invid universitetet. I fredags var det inflyttningsparty och lokalerna fylldes av företagare från Umeå, forskare och studenter.
– Det är naturligtvis jättekul en sådan här kväll. Det är många som är här som har varit med ända sedan jag började på VR-lab 1997 och som jag inte har träffat på många år, säger en glad Kenneth Bodin, vd för Algoryx.
Kenneth Bodin var med och samlade ett antal utvecklare och forskare 2007 för att utveckla en multifysik-motor med hög prestanda, funktionalitet och skalbarhet. Idag har Algoryx 13 anställda, många av dem med många års erfarenhet av interaktionsteknik, 3D-grafik och fysikalisk simulering.
– Våra anställda och alla andra som är här får genom att träffas en sådan här kväll ett nätverk här i stan och det är bra inte minst socialt. Man får en känsla av att det är en miljö där det är bra att vara, menar Kenneth Bodin innan han skyndar vidare till nya besökare i de knökfulla kontorslokalerna som pyntats för fest.
Bilder från Algoryx inflyttningsfest
Fullt hus var det när Algoryx bjöd in till inflyttningsfest i sina nya lokaler vid Uminova Science Park.
Elena Dumitriu, pedagogikstudent, Michael Brandl, Algoryx, Lisa Härnström, doktorand i statsvetenskap, och Claude Lacousière, Algoryx.
Lucia Jonsson, marknadsansvarig på Algoryx tillsammans med Camilla Mauree, Dialect.
Anders Backman, Algoryx, mötte kollegorna Anders Broberg och Fredrik Georgsson från datavetenskap.
Madelen Bodin, doktorand vid Institutionen för fysik, tillsammans med Malin Hultqvist, ekonom på Oryx och Algoryx.
Claude Lacoursière, forskningschef vid Algoryx, demonstrerar lärplattformen Algodoo på en interaktiv skrivtavla.
Dipak Surie, doktorand i datavetenskap passade på att byta ord med Helena Lindgren, forskare bl a inom området människa-dator interaktion vid Institutionen för datavetenskap.
P A Bäckström och Magnus Jutterström, båda från Metria, tittade in på Algoryx kalas.
Martin Wiklund och Nils-Olof Forsgren från Uminova Innovation flankerade Erik Elmroth, professor på Institutionen för datavetenskap, Umeå universitet. Martin till vänster är också ansvarig för Uminovas satsning InfoTech Umeå.
Fredrik Georgsson och Johan Tordsson, från Institutionen för datavetenskap, i glatt möte med Derny Häggström, vd för Oryx.
Jonatan Persson och Emil Ernerfeldt från Algoryx träffade Erik Billing, doktorand i datavetenskap.