
Google Glass triggar nya affärsidéer
Det är precis vad Google själv vill och succén är stor när man tillsammans med MTGx låter unga företag presentera sina idéer i samband med konferensen SIME i Stockholm.
– Vi provade att göra ett hackaton i San Francisco för sex veckor sedan då flera team fick testa att presentera sina idéer kring Google Glass. Det vi såg var att alla utvecklade något som förhöjer människors vardagsaktiviteter, berättar Rikard Steiber, MTGx.
Nya tjänster för Google Glass
Nu är han och Gustav Radell på plats på SIME-konferensen för att presentera en svensk version av testet då företag bjudits in att presentera vad just de vill göra med Google Glass.
Resultatet blev det samma som i San Francisco, en mängd idéer som förhöjer och utvidgar människors vanliga vardag. Platsen är väl vald efter SIME samlar en mängd representanter från medievärlden för samtal om hur digital teknik förändrar samhället.
Nästan rockkonsert
Fem företag kliver upp på scenen och får tre minuter vardera för att pitcha in sin idé inför hundratals konferensdeltagare som trängs runt scenen. Det är lite känsla av rockkonsert, inte minst när Rikard Steiber från MTGx ber deltagarna bedöma förslagen med hjälp av scream-o-meter, det vill säga skrika så högt som möjligt efter den presentation som verkar bäst.
Mest skrik får företaget Oceans som tänker koppla Google Glass till sin app för dykare. Med appen kan dykare logga allt vad de ser och upplever under vattnet och nu vill Oceans låta den som bär Google Glass ta del av all denna data som dykarna sparar genom appen.
– Vi vill att man ska kunna stå vid kanten till vattnet och med Google Glass kunna se vad dykarna sett, förklarar Jimmy Reuterwall, en av grundarna av Oceans.
Kön till Google och MTGx för att få prova Google Glass var bitvis mycket lång. Många ville testa och ta chansen att bli fotade i dem.
Affärsframgång
Förslagen från de andra företagen lockar också fram en mängd hejarop och skrik, det verkar som att allt som pitchas från scenen skulle kunna bli affärsframgångar.
Ett företag, Glass Wire, vill att den som bär glasögonen ska kunna dela med sig av information om sig själv. Det innebär att alla som bär Google Glass skulle kunna få veta en mängd fakta om alla de möter, bara de valt att göra den publik.
TunaSpot vill koppla Google Glass till musiken användarna lyssnar på vilket skulle innebära att en mängd spellistor skulle bli synliga genom glasögonens skärm i mötet med andra glasögonbärare.
Alflick tänker sig koppla glasögonen till position så att information om byggnader och gator kan synas i skärmen medan Fishbrain vill ge 200 miljoner sportfiskare runt om i hela världen en förhöjd upplevelse av sitt fiskande. Fiskarens ständiga fråga ”Var brukar det nappa?” skulle kunna få sitt svar genom information som strömmar in till glasögonen. Och inte minst skulle det bli enklare att filma när storfisken vevas in.
Nöjd med att ha fått ta del av alla nya idéer återvänder deltagarna till sina workshops och föreläsningar. Fast mest nöjda verkar de vara som hunnit prova att testa de exemplar av Google Glass som Google och MTGx tagit med sig.