
LAN uppskattad mötesplats för studenter och spelföretag
Förra helgen samlades ett 50-tal studenter inne i KBC-huset på Umeå universitet för LAN-spel. Bakom arrangemanget
LANbyCS
stod CS-sektionen vid Umeå naturvetar- och teknologkår, en sektion som samlar studenterna vid utbildningsprogrammen Teknisk Datavetenskap, Datavetenskap, Interaktion och Design eller som läser merparten av sina kurser vid Institutionen för Datavetenskap.
Spelföretag viktiga för studenterna
— Det är jättekul att företagen deltar, det höjer arrangemanget flera steg, säger Oscar Bornemark, en av de arrangerande studenterna, som är mycket glad över att de som studenter får möjlighet att lära känna spelföretagen i Umeå bättre.
Koncentration på skärmarna när LAN-helg anordnas av studenter.
InfoTech Umeå träffar Oscar under lördagskvällen när LAN:et redan varit igång ett dygn men han verkar fortfarande grymt pigg. Bakom Oscar lyser skenet från ett femtiotal skärmar där studenter med hörlurar sitter och spelar eller står i grupper och pratar om spel. På en vägg lite längre bak projiceras Guitar Hero när någon river av ett riff.
En bra mötesplats
Bredvid Oscar håller företagen på att ställa upp sina bord för att kunna ta emot studenterna och berätta om den verksamhet och teknik man jobbar med. Från företagen är man liksom studenterna mycket nöjda över att kunna knyta kontakt på detta sätt.
— Det blir som en liten minimässa och det här är en bra mötesplats för oss som vill träffa studenterna, förklarar Emanuel Dohi, vd för
Dohi Sweden, som ligger bakom bland annat LawnMoverKids, ett spel för iPhone och iPod Touch. Andra företag som slutit upp är
Coldwood,
Nifflas Games,
Turborilla
och
Zordix.
De representerade företagen stod för spel som släppts till följande breda utbud av plattformar: Xbox, PS3, PC/Mac, iOS, Android, Flash/Web. Företagen höll en kort inspirationsföreläsning om möjligheterna med spelindustrin i Umeå, kort information om respektive företag samt visade upp
den showreel som Umeå Creative producerat
med exempel på digitala produktioner i regionen.
Oscar Bornemark håller med om att LAN:et är en bra mötesplats.
— Det är ju de här som kan spel och kommer att bli de som företagen anställer i framtiden, säger Oscar Bornemark, och tittar ut över de spelande studenterna.
Resultat från helgens tävling:
StarCraft II 1:a – roxdaddy (Mattias Landin)
StarCraft II 2:a – UmaN (Mikael Öhman)
Heroes of Newerth 1:a – Snuzmumriken (Erik Lundberg), imbasabuzer (Tomas Vikner), stinky_ (Nils Lundberg)
Guitar Hero 6 1:a – stalin (Fabian Modig)
Counter-Strike aim 1:a – dobba (Daniel Dahllund)