
Peter Lidström ny VD för UDK
Peter Lidström blir ny VD för Umeåbaserade
IT-företaget UDK. Peter kommer närmast från en tjänst som ansvarig för Logica Sveriges verksamhet inom affärssystemet Microsoft Dynamics. Avgående VD Hans Fredriksson har lett UDK sedan starten för 23 år sedan.
– Sedan jag började i IT-branschen på 90-talet har jag imponerats av UDK. Kunder jag träffat talar väl om UDK och företaget präglas av stabilitet både när det gäller ekonomi, personal och tillväxt. Det är en fantastisk grund att bygga vidare på, säger Peter Lidström.
UDK:s verksamhet är inriktad på systemutveckling, affärssystemet Movex/M3, teknik samt de egenutvecklade produkterna C4 Contexture och COS. Inom de mer generella konsultområdena är tyngdpunkten på verksamheten i Sverige och UDK följer sina kunder ut i världen. För de specialiserade produkterna C4 Contexture och COS sker en expansion både nationellt och internationellt.
– Efter 23 framgångsrika år så är det dags att lämna över stafettpinnen. Peter är rätt person att ta vid och lyfta UDK till nästa nivå, säger Hans Fredriksson.