
Söker blandning mellan äldre och yngre
Hela it-branschen har stort behov av nya medarbetare och det gäller också för
Teknikhuset
som gärna vill växa mer i framtiden. InfoTech Umeå har nyligen berättat om hur Teknikhuset öppnat kontor i Stockholm och även förstärkt sin styrelse med mycket erfarna personer från näringslivet. Det ger nya nätverk och kan vara en viktig del av att fler medarbetare söker sig till företaget.
Nu ser Susanne Österström Dahlqvist fram mot att den nya avdelningen
Jobbsök
på InfoTech kan bidra till att företagen som söker kompetens förfinar och vässar behoven så att det både gynnar det enskilda företaget och hela branschen.
– Vi vill erbjuda en attraktiv arbetsplats med attraktiva arbetsuppgifter för både seniora och unga, mer juniora medarbetare. Alla behövs för att utvecklas och kunna vara ett konkurrenskraftigt företag på marknaden, berättar Susanne.
– Idag efterfrågar personalen olika möjligheter och förmåner och då är det viktigt att hitta en matchning där helheten mellan jobb och fritid finns med. Där ska finnas möjlighet till utveckling och karriärmöjligheter men också trygghet och stabilitet, fortsätter Susanne Österström Dahlqvist.