
Söker idéerna som kan bli vinnande företag
– Syftet med en sådan här kväll är att deltagarna ska få pröva att utveckla en idé och få en känsla av hur det går till. Dessutom vill vi att de ska få veta att det finns hjälp att få för den som vill gå vidare med sin affärsidé, säger Kalle Hardell, regionansvarig för
Venture Cup Nord.
Tillsammans med kollegan Oskar Riby har Kalle precis gett startskottet för deltagarna som samlats till Venture Cups kick off i Umeå. Ett trettiotal idérika, främst studenter, har samlats på Umeå universitet för att under en kväll pröva på att mejlsa fram en idé som skulle kunna bli en säljande produkt eller tjänst.
Locka fler att satsa på sina idéer
Tanken är att locka fler att våga testa sina idéer också under den stora riksomfattande tävling som Venture Cup nu drar igång. En tävling som arrangerats årligen sedan 1998 och vars Sverigefinal i juni 2014 kommer att arrangeras i Umeå.
På plats under kick offen var främst studenter men i rikstävlingen kan vem som helst som har en affärsidé tävla i någon av kategorierna Miljö & Energi, Människa & Samhälle, Life Science & Teknik samt Webb, Mjukvara & Media.
Norra Sverige bra till
– Det gick väldigt bra för oss i norr i årets tävling. Vi tog hem totalsegern i två av kategorierna, berättar Kalle Hardell.
På plats under kvällen fanns Joachim Ljungquist, grundare av
Content Central, en av de två Sverigevinnarna. Hans företag har precis kommit igång och inför deltagarna fick han nu berätta om hur han fått stöd för att utveckla sin affärsidé med att skapa en tjänst som förmedlar material från frilansjournalister till redaktioner.
På plats under kvällen fanns även affärscoacher från
Uminova Innovation
samt en jury för att granska idéerna.
Imponerande kreativitet
– Jag är imponerad av kreativiteten. Nu gäller det att titta på hur finansieringen ska gå till och hur man får in rätt personer som ska jobba med idén för de som vill gå vidare, säger Jan Abrahamsson, Handelshögskolan, som var en av jurymedlemmarna.
Kvällens segrare Tobias Björch, Emil Jonsson, Markus Nordh och Marcus Berggren lyckades knipa juryns första pris med en idé om att underlätta matval för allergiker.
Men Kalle Hardell som står leende mitt bland alla deltagare verkar tycka att alla som varit med under kvällen är vinnare eftersom alla fått en smak av att det faktiskt är möjligt att utveckla idéer till bärande affärskoncept.
Caroline Burvall ingick i kvällens jury men hann också med ett inspirerande tal utifrån sina erfarenheter av att själv vinna pris i Venture Cups regionfinal 2011.
Kvällens jury bestod av Herman Stål, Handelshögskolan, Ulla Edler, Connect Norr, Jan Abrahamsson, Handelshögskolan och Stefan Lööw, Uminova Holding. Caroline Burvall ingick även i kvällens juryn. Längst bak på fotot Oskar Riby, Venture Cup.
Marcus Berggren, Emil Jonsson, Tobias Björch och Markus Nordh tog hem första pris i Venture Cups kick off-tävling.