
Touchskärmar stort på mässa
Skellefteåföretaget Nuiteq har prisats i många sammanhang för företagets mjukvaruprogram Snowflake som används för interaktion med touchskärmar. Att många av världens tillverkare av sådana skärmar gärna samarbetar med Nuiteq blir uppenbart när
ISE 2013
går av stapeln sista dagarna i januari.
Det är rekorddeltagande på årets teknikmässa ISE i Amsterdam. Det är en av världens största mässor inom AV-branschen med 900 utställare och över 44 000 mässdeltagare. För Nuiteq innebär den bråda dagar med närvaro i många av mässans montrar.
– Flera av våra samarbetspartners som NEC, Zytronic, andersDX och FlatFrog från Lund, bara för att nämna några, använder vår multitouchprogramvara Snowflake Suite i sina montrar under ISE 2013 för att visa styrkan i deras interaktiva multitouchskärmar, berättar en mycket nöjd Harry van der Veen, vd fö Nuiteq.
– ISE 2013 är det viktigaste som händer för vårt företag under året, och det tror jag gäller för de flesta av företagen i vår bransch, fortsätter Harry van der Veen.
Ett av de viktigaste skälen för att vara med på konferensen är att det ger tillfälle att kunna träffa partners och kunder, och lära sig ännu mer om deras verksamhet. Men Harry van der Veen menar också att det även ger tillfälle att hitta nya kunder och partners, förutom att man får en inblick i de senaste trenderna.