
VDn som twittrar om bokslut och sommarlunch
Peter Lidström tog över vd-stolen på UDK hösten 2010 efter Hans Fredriksson, som suttit på posten i 23 år. Efter knappt ett år är det kanske lite tidigt för Peter Lidström att summera sina intryck men när InfoTech Umeå får en pratstund med honom i samband med företagets årliga sommarlunch är han som ny vd mycket nöjd med sin första tid i företaget.
– Det har varit roligt och inspirerande att få jobba med kunder som har bra fart på sin verksamhet, säger Peter Lidström, och han berättar också att han uppskattar att UDK får tillfälle att jobba allt närmare sin kunder.
– Vi får vara proaktiva, och det är roligt.
Alldeles färskt twitterkonto
Om vd-stolen fortfarande är lite ny för Peter Lidström så måste man säga att
hans twitterkonto
är ännu färskare. Peter Lidström testar nämligen just nu Twitter för att se om han som vd för ett större it-konsultbolag kan använda sig av den kanalen.
– Twitter är för mig ett sätt att sprida information om vad som händer på UDK. Men det är än så länge bara ett trevande försök som jag gör, förklarar Peter Lidström och tonar ner sitt lilla test. Men självklart så skickar han iväg ett glatt twitterinlägg om sommarlunchen på UDK: "Närmare 100 gäster på UDK:s sommarlunch med kunder idag. Miljön med parken och våra lokaler i länsresidenset skapar en fin inramning."
Livet kring UDK
Fortfarande prövar han sig fram med hur twitterinläggen ska utformas men helt klart är att den som följer Peter Lidströms inlägg kommer att få ta del av utvalda tankar om livet kring UDK.
Efter årets bolagsstämma skriver han till exempel: "23 bokslut sedan starten 1987 och vinst varje år. Årsomsättningen närmar sig 60 MSEK. Idag har vi haft bolagsstämma i personalägda UDK."
Men också ett besök hos gruvföretaget LKAB, en av UDKs kunder, ger avtryck i det begynnande twitterflödet: "Besöket i gruvan var en ny och intressant upplevelse. Vår kund LKAB visade delar av sin verksamhet innan dagens planerade möte startade."
Om Peter Lidström förblir Twitter troget återstår att se. Ännu så länge är det en prövotid, betonar han innan han går iväg mellan lunchborden för att hälsa på gästerna. Vid ett av borden där han stannar för samtal sitter Tommy Berggren, vice vd för Komatsu Forest och sedan en tid även ledamot av UDK:s styrelse. Om det blev så mycket tal om Twitter är inte känt, men kanske kan Peter Lidströms inititativ på Twitterfronten locka fler vd:ar i Umeåregionen att pröva Twitter och andra sociala mediekanaler.
Nedan några av gästerna under UDK:s sommarlunch
Helene Hagelberg, Anita Möller och Marianne Spolander från Västerbottens Fodercentral tog tillfället i akt och hälsade på i UDKs lokaler under sommarlunchen.
Patrik Jonsson och Camilla Westermark, Innovative Logistic Umeå, på glatt humör under sommarlunch.
Anna Blomquist och Stefan Granberg, Umeå kommuns IT- och teleavdelning, var också med hos UDK.
Simon Elving, UDK, Rolf Konradsson, Tieto, och Marcus Larsson, Umeå Energi, hittade igen varandra vid ett lunchbord.
Glatt sällskap med varandra hade Lars Lindberg, Umeå Energi, Bengt Wass, UDK, och Roger Andersson, Tieto.